#1 2009-11-12 18:39:15

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Co możemy/powinniśmy zrobić?

Do Gazety Leśnickiej wysłałem następujący list, liczę bardzo na Wasze komentarze:

Co możemy/ powinniśmy zrobić dla Leśnicy?

Szanowni Państwo,

list ten napisałem, bo wielu Mieszkanców, którzy przychodzą do Rady Osiedla ze swoimi postulatami, zwróciło mi uwagę na pewien fakt: Nie zawsze, my jako Mieszkańcy, także członkowie Rady Osiedla, staramy się żądać dla Leśnicy (mówię o Leśnicy rozumianej administracyjnie, więc także o osiedlach: Marszowice, Stabłowice, Ratyń, Złotniki, Żar, Żerniki Nowe) maksimum korzystnych rozwiązań. Działać tak, aby uzyskać dla Osiedla 100%. Przykładem takiego myślenia może być

sprawa komisariatu Policji w Leśnicy.

Kto był w Komisariacie Policji przy ul. Jeleniogórskiej wie, że nowa siedziba dla Policjantów jest niezbędna. Na nowy komisariat przystosowano, nakładem wielu milionów złotych, budynek przy ul. Średzkiej. Do odnowionego budynku wprowadzą się niebawem policjanci, ale pełnić służbę będą wyłącznie do godziny 16.00, zaś centrum dowodzenia, decydujące o rozdzielaniu patroli na interwencje, znajdować się będzie w Komisariacie przy ul. Połbina na Kozanowie. Zmiany takie, jak się dowiadujemy, są podyktowane koniecznością racjonalnego wykorzystania istniejących w Policji etatów, według zasady- mniej policjantów za biurkiem (np. na dyżurce w komisariacie), więcej do patrolowania ulic. Cieszy nas nowy budynek policji, ale czy jednak możemy mieć pewność, że, w razie gdy zgłoszone zostaną dwa równorzędne wypadki, policjant z Połbina, wyśle radiowóz najpierw do Leśnicy?

Kwestia budowy nadajnika sieci komórkowej na wieży kościelnej przy ul. Skoczylasa.

Od wielu miesięcy Mieszkańcy okolic Kościoła przy ul. Skoczylasa, starali się w ramach procedur prawnych nie dopuścić do budowy nadajnika wewnątrz kościelnej wieży. Nadajnik z zewnątrz nie będzie widoczny, ale urządzenie to będzie przecież emitować, być może szkodliwe dla ludzi, fale elektromagnetyczne. Uważam, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w centrum naszego Osiedla, na terenach gęsto zamieszkałych przez ludzi, nie powstawały stacje bazowe telefonii komórkowej, a jeśli już miałyby być budowane, to na wysokich masztach. I nie chodzi tu o konfliktowanie parafian i powszechnie lubianego Księdza Proboszcza. Może trzeba znaleźć inne źródła utrzymania dla zabytkowego budynku kościoła, i ogromna w tym rola samych parafian, niż pieniądze pochodzące z udostępnienia kościelnej wieży?

Ciągle powinniśmy się także dopytywać:

Kiedy będzie budowana obwodnica Leśnicy?

Wydawało się, że budowa obwodnicy jest tylko kwestią czasu. Dowiaduję się jednak niedawno, iż część obszaru, po której ma iść obwodnica, wbrew intencjom Miasta, została wpisana do unijnego rejestru "Natura 2000". Mamy zatem naszą lokalną "Rospudę" i lokalny problem z nowym przebiegiem obwodnicy. W związku z tą sytuacją odżyła koncepcja by tę obwodnicę przeprowadzić przez południową cześć Leśnicy, w okolicach ulic Płońskiego i Rubczaka. Nie uważam, aby było to dobre rozwiązanie- odciążona zostanie ulica Średzka, ale kosztem innych, także gęsto zamieszkałych części Osiedla. Nie możemy nie zabrać głosu w sprawie jak najkorzystniejszego przebiegu tej trasy.

Może Towarzystwo Miłośników Leśnicy?

Pewien Francuz, hrabia de Tocqueville, zachwycał się, że w Ameryce, obywatele Stanów zrzeszają się, tworzą stowarzyszenia, biorą aktywny udział w życiu społecznym, by wpływać na władzę i ją kontrolować. Może dojrzeliśmy już do tego, aby takie stowarzyszenie, Stowarzyszenie Miłośników Leśnicy utworzyć? Nie mam złudzeń, co do tego, że do stowarzyszenia zapisze się połowa Mieszkańców. Chciałbym tylko, aby ci aktywni Mieszkańcy spowodowali, ze ci, którzy wolą stać trochę z boku, będą bardziej interesować się swoją "małą ojczyzną", i swoją akceptacją wesprą tych aktywnych. Dlatego cieszę się, że MOPS jest inicjatorem spotkania "Partnerstwo dla Leśnicy". Na pewno pójdę na to spotkanie, do "Zamku", 19. listopada. I nie chodzi o to, aby wyręczać Radę Osiedla, której sam jestem członkiem. W niektórych sprawach, np. budowy nadajników telefonii komórkowej, zagospodarowania przestrzennego, przebiegu ulic, takie stowarzyszenie może być bardziej skuteczne niż Rada, dlatego, że stowarzyszenie może być stroną postępowań administracyjnych, a Rada nie.

Proszę Państwa o namysł nad powyższymi kwestiami. Myślę, że cała Rada Osiedla czeka na uwagi i inicjatywę Mieszkańców.

Pozdrawiam Leśniczan, wszystkich.

Jerzy Michalak

Ostatnio edytowany przez Jerzy Michalak (2009-11-12 18:39:44)

Offline

#2 2009-11-18 12:49:18

mieszkaniec Skoczylasa

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

uważam, że te tematy są bardzo istotne dla naszej społeczności - wielu z nas oburza się przecież na to co dzieje się w naszej okolicy, ale często brakuje nam odwagi, żeby głośno o tym powiedzieć. Ja nie wiem czy nadajnik na wieży kościoła, to najlepszy pomysł. wiadomo, zastrzyk dodatkowych pieniędzy dla Parafii, która jeszcze lepiej będzie mogła wykonywać swoje zadania, ale czy nie jest to zbyt wysoka cena? może warto byłoby się rzeczywiście skrzyknąć i jakoś Parafii dopomóc, aby wszystkie jej dzieła mogły być realizowane? często przecież nie chodzi o pieniądze, ale wystarczy poświęcić swój czas...

bezpieczeństwo na naszym osiedlu jest niezwykle ważne, dlatego kwestia posterunku policji i jego funkcjonowania powinien leżeć nam głęboko na sercu. nie wszystko da się zrobić, ale z pewnością niektóre nasze postulaty mogą zostać spełnione - trzeba rozmawiać

czy spotkanie organizowane przez MOPS o partnerstwie dla Osiedla ma sens? nie wiem i mam wątpliwości, bo jeśli nie wiadomo dokładnie jakie są nasze wspólne cele, to bardzo szybko sprawa się rozmyje i dla wielu pozostanie niesmak... nie wiem również czy organizator jest najwłaściwszy? Może lepiej by było gdyby to Rada Osiedla rozpoczęła ten żmudny proces...

#3 2009-12-09 20:40:26

Krystian

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Uważam, że najważniejszą kwestią do załatwienia dla naszych Radnych jest zachowanie komisariatu Policji na dotychczasowych zasadach! Nie wyobrażam sobie, aby po godzinie 16 nie było na terenie naszego osiedla żadnego funkcjonariusza! Jeszcze nic nie jest przesadzone, więc może ktoś wystąpi z postulatami do Komendanta Wojewódzkiego?

#4 2009-12-13 18:27:30

Grzegorz P.

Administrator

6569400
Call me!
Skąd: Stabłowice Yellow Street
Zarejestrowany: 2007-01-24
Posty: 42
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Ja mam kilka słów jesli chodzi o Nadajnik na Wiezy Kościoła w Leśnicy.
Po pierwsze nie jest to nadajnik tylko anteny GSM/DCS/UMTS pracujące w zakresie 800-2500MHZ w zaleznosci od anten. Pracując w Firmie ktora współpracuje z ORANGE Plus GSM Era GSM oraz Play, wiadomo mi ze kazda stacja bazowa GSM dla danego budynku, jest zyskiem dla własciciela. W tym akurat przypadku dla proboszcza parafii Leśnicy. Zysk około 1500zł do 2500zł w zależności od tego, jak obydwie strony dogadają się cenowo. Tak wiec co miesiąc takie własnie pieniążki mogły by wpłynąć na rzecz koscioła. Szkodliwość!!! Fachowcy montujący oraz przepisy prawne nie pozwalają aby anteny były skierowane na domy mieszkalne, gęsto zaludnione tereny, place itp. Anteny tworzą w pewnym rodzaju napowietrzną siatkę. Idąc ulicą człowiek który mysli ze taka stacja wysyła promienie szkodliwe, niech się zastanowi dlaczego w ogole dzwoni z telefonu. Właśnie brak wiedzy na dany temat, powoduję panikę. Największe promieniowanie szkodliwe występuje tuż przed anteną. (stojąc na wprost niej) Stad też montaż anten na wysokosci. Stając za anteną promieniowanie rownież jest, ale nie tak szkodliwe jak przed źródłem jego wyjscia. Stojąc w kościele lub poza kościołem kiedy antena wisi na 25 metrach, nie ma obawy że takie promieniowanie dotknie nas i bedzie szkodliwe. To że anteny są z takiego miejsca szkodliwe, jest totalną bzdurą wymyśloną przez ludzi ktorzy nie mają zielonego pojęcia o tego typu stacjach. Zagrożenia szkodliwosci ktorego można się bać są gęsto zaludnione centra miast. Gdzie nie ma zbyt wysokich budynków wśród kamienic. Przykładem jest Wrocławski rynek. Stojąc na placu Solnym widać bardzo nisko zawieszone anteny. Wysokość okolo 3 metrów. Wtedy mozna bać się że szkodliwość ma wpływ na nasze zdrowie. Choć tez nie do końca. Nie są to mocne anteny. Są to półanteny, ktore nie mają tyle mocy co montowane np. na kościele w leśnicy. Prosze sobie poczytać na forach, stronach internetowych zajmującymi się stacjami bazowymi dla Orange Plus Era i playa. Tak więc proszę nie ufać ludziom, w szczególności starszym ludziom, którzy mają zerowe pojęcie na ten temat. Spora wyobraźnia takich ludzi ma wpływ na innych. Szkoda tylko że później połowa leśniczan dziwi się że nie ma zasięgu. I bluzgają na Operatorów ktorzy tak w rzeczywistości chcieli bądz chcą dobrze. Są przypadki że stacje nie są stawiane. Protesty itd. Jest to sporo zachodu. Sądy itd itd. Czasami jeśli operatorowi zalezy na tym aby w danym okręgu był zasięg, zasięg będzie. Wszystkie papiery o szkodliwości, pomiary,parametry anten są w normach i nie ma przeciwwskazań aby stacja powstała. Czasami bywa tak że operator poprostu ma to w przysłowiowej d... i stwierdza iż skoro ludzie nie chcą mieć zasięgu, prosze bardzo. Postawimy stacje 3 kilometry dalej i problem znika. Ludzie mają zasięg cieszą się ze nie powstała u nich stacja, ale nie wiedzą ze 3 km dalej powstała ta sama stacja i niby (Szkodliwe fale) zasięg jest nadal wśród nich Kiedyś był  śmieszny przypadek niedaleko Oleśnicy. Pracownicy z Firmy X zmontowali przekaźnik. Czyli sama goła rama (Stal) o wysokości 65 metrów. Gotowa była ona aby postawić kontener na maszyny odpowiedzialne za zasięg, na 60 metrze gotowe ramki aby powiesić anteny. Te roboty wysokosciowe miały być prowadzone 2 tyg po tym, gdy przekaźnik juz stał. Do Firmy rozdzwoniły się telefony. Była telewizja. Problem polegał na tym że ludzie stwierdzali iż ich samopoczucie stało się bardzo marne. Bóle głowy, podobno jednej pani mąż zapadł w jakąś chorobe. Śmieszne było to że wieża nie działała. Stało 15 ton gołej stali Tak więc ludzie mają naprawde bujną wyobraźnię Pozdrawiam


Guest Zanim napiszesz posta, przeczytaj Regulamin ! ! !

Offline

#5 2010-01-07 10:14:50

marcin

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Moze warto jednak to przeciagac juz wchodzi technologia LTE i pewnie niedugo i tak beda nowe (lepsze) anteny.

#6 2010-06-14 23:59:43

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Początek temu wątkowi dał mój list do Gazety Leśnickiej z zeszłego roku. Pisałem tam też o potrzebie stowarzyszania się Mieszkańców na rzecz naszego Osiedla. Dziś dostaliśmy najlepszy dowód na to, co dzięki takiemu wspólnemu działaniu możemy osiągnąć. Festyn w Stabłowicach, najlepszy z tegorocznych, najbardziej rodzinny wspólnotowy. Kto był, ten potwierdzi. Wielkie brawa dla organizatorów (trochę sam pomagałem ), z nazwiska wymienię tylko Mariana Rybaka, bez którego pewnie nie udałoby się festynu zorganizować. Podziękowania dla wielu, wielu innych, głównie młodych ludzi (w tym świetnej pary prowadzących).



Do następnego roku. 

Offline

#7 2010-09-08 13:29:31

ulinqa

Member

Skąd: Leśnica
Zarejestrowany: 2008-09-21
Posty: 23
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

1 rok przedszkolaka.
Witam, piszę tu, bo myślę, że nie jestem jedyną matką, która uważa, ze trzeba coś zrobić z dojściem do przedszkola przy ul. Prochowickej.
Jeśli chodzi o nowe osiedla od strony ul. Dolnobrzeskiej dojście - dosłownie DOJŚCIE - jest idealne, ale obręb ul. Krępickiej, bloków przy Mokrzańskiej itp ma długą drogę do przedszkola. Teraz jeszcze jest w miarę pogoda, ale co będzie w deszcze i śniegi. Trzeba dojść do ul. Dolnobrzeskiej aby dostać się na Prochowicką, zrobić wielkie koło nie zawsze chodnikiem czy asfaltową ulicą - Junacka i Owczarska to tzw polne drogi. Dzieci po takiej drodze/przeprawie mają dosyć, nie wspomnę o rodzicach. Są bramki od podstawówki z dwóch stron, ale są nieczynne. Czy nie można byłoby uruchomić bramy podstawówki od strony ul. Krępickiej? Jest tam przystanek autobusowy z centrum Leśnicy i odwrotnie, wysatrczyłoby tylko przejść przez teren szkoły i już w przedszkolu. Rodziców mało kto słucha, może jak ktoś na pozycji się tym zainteresuje uda się pomóc malutkim przedszkolakom i rodzicom sprawnie i szybko dostać się do przedszkola. Osobiście z moim 3 latkiem idziemy od 30-40min. Proszę o jakąkolwiek wypowiedź na ten temat, a błagam w imieniu wszystkich niezmotoryzowanych rodziców o interwencję w tej sprawie.

Offline

#8 2010-09-09 21:26:01

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

ulinqua,

sprawa jest oczywista. Piszemy wniosek do Wydziału Edukacji UM. W naszej opinii konieczne będzie postawienie płotu (płotku raczej) oddzielającego przejście od terenu szkoły.

A czy rodzice próbowali nakłonić dyrekcję przedszkola do rozwiązania problemu i współdziałania z dyrekcją szkoły?

Offline

#9 2010-09-09 22:24:56

ulinqa

Member

Skąd: Leśnica
Zarejestrowany: 2008-09-21
Posty: 23
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Dyrekcja przedszkola odesłała rodziców do Dyrektora szkoły podstawowej. Dyrektor podstawówki nie udostępni drogi, ponieważ jest to droga przeciw pożarowa. A jeśli nawet otworzyłby na czas przyprowadzania dzieci do przedzkola (6.30-8.30) to musiałby mieć tam pracownika, który będzie pilnował, a na to Dyrektora nie stać.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie - co z dalszym ciągiem ul. Prochowickiej? wystarczyłoby kilka metrów podciągnąć dalej do ul. Junackiej i już problem z głowy.  Wydaje mi się, że gdzieś to w planach jest, tylko wykonanie nie wiadomo kiedy. Można na odczepnego przebić się w zdłuż płotu, część wydeptanej dróżki jest znośna mimo korzeni itp, ale bliżej już wejścia do przedszkola jest dużo kawałków betonów itp i bardzo nierówny teren. Czy byłaby możliwość oprzątnięcia gruzu i jako tako wyrównanie tego terenu do ul. Junackiej. Zapraszam na przechadzkę.

Dziękuję za odzew i czekam na dalesze wieści.

Offline

#10 2010-09-24 21:40:08

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

W sprawie dojścia do przedszkola, tu znajduje się pełna treść mojego/ Zarządu wniosku: http://lesnica.org/node/369. Gdy tylko będzie coś wiadomo, dam znać.

Offline

#11 2010-10-01 13:13:30

lesniak123

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Witam,

Skoro jest taka możliwość to chciałbym zadać pytanie: Jak się ma sprawa realizacji wniosków inwestycyjnych RO na rok 2010? Czy i co się dzieje w tych tematach? Czy są może jakieś decyzje?
Osobiście szczególnie interesuje wniosek - punkt 8) ale pewnie odpowiedzi odnośnie pozostałych są równie oczekiwane przez Leśniczan. Może przypomnienie się z nimi w tym gorącym czasie zwiększy szansę ich realizacji?

Pozdrawiam
M.Ł.


Przytoczę za http://www.lesnica.org/node/100 :

Wnioski inwestycyjne RO na rok 2010.
pon., 07/06/2009 - 12:35 — Joanna Lisowska

   1)Budowa wiaty przystankowej przy ul. Dolnobrzeskiej (obok Nr 61)
   2)Budowa chodnika przy ul. Dolnobrzeskiej (Nr 48-61)
   3)Budowa placu zabaw dla dzieci przy ul. Mokrzańskiej
   4)Budowa wiaty przystankowej przy ul. Miodowej 84(Ratyń)
   5)Budowa chodnika dla pieszych przy ul. Trzmielowickiej (do Ratynia)
   6)Utwardzenie nawierzchni na ul. Stromej
   7)Budowa chodnika dla pieszych przy ul. Skoczylasa ( w stronę kładki na Bystrzycy)
   8)Budowa chodnika na ul. Mokrzańskiej
   9)Budowa placu zabaw dla dzieci na ul. Grabowej/łącznik z Konińską.
10)Budowa świetlicy osiedlowej na ul. Białodrzewnej/Konińskiej –Żerniki Nowe
11)Budowa Liceum Ogólnokształcącego wraz zapleczem sportowym – ul. Kosmonautów  (rejon ul.Strogajowej)
12)Budowa terenu rekreacyjnego i placu zabaw przy Czorsztyńskiej/Rabczańskiej/Częstochowskiej ( nad potokiem Rynka)
13) Budowa boiska do koszykówki i siatkówki przy ul. Małopolskiej obok kościoła
14)Budowa parkingu vis-avis przedszkola nr100 na Starogajowej
15)Utwardzenie nawierzchni do końca ul. Kruszcowej
16)Budowa ławki na przystanku autobusowym przy Głównej/Chwałkowskiej
17)Budowa placu zabaw przy Miodowej/Batorego
18)Budowa wiat przystankowych w Ratyniu (Szkolna, Miodowa, Gromadzka).

#12 2010-10-03 21:48:52

ulinqa

Member

Skąd: Leśnica
Zarejestrowany: 2008-09-21
Posty: 23
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Dziękuję slicznie za wniosek. Na drzwiach wejścia do przedszkola jest informacja, że trwają rozmowy na temat udostępnienia przejścia, mamy nadzieję, że w dobrym kierunku. Jeszcze raz dziękuję!

Offline

#13 2010-10-03 22:49:01

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Ulinqua,

z tego co wiem, kierunek rozmów jest bardzo dobry . I wielka w tym zasługa Pana Andrzeja Kułacza (radnego Osiedla), który do wniosku dołączył stosowne fotografie i wszelkie możliwe, przedstawione graficznie, warianty rozwiązania problemu. Może udało się nam "wstrzelić" w korzystny czas?

Co do wniosków inwestycyjnych, powiem szczerze, ale zastrzegam że wyłącznie od siebie i na swoje wyczucie- w perspektywie roku nie mamy większych szans na realizację znaczniejszych inwestycji, tj. pkt. 10,11,12,13. Pozostałe kwestie będą pewnie realizowane sukcesywnie, tj. jeśli, w miarę uwalniania jakiś środków budżetowych, z sukcesem będziemy o nich przypominać. I kwestia wyborów, bo pewnie to ma Pan na myśli, niewiele tu zmienia. Kto może obiecać konkretne terminy, albo ma większą moc sprawczą, albo składa obietnice bez pokrycia.

Offline

#14 2010-10-04 08:32:14

zbigniew.wojciechowski

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Panie Jurku dlaczego  w sprawie wnioskow inwestycyjnych  nie pisze Pan prosto z mostu:" W sprawie wniosków inwestycyjnych urzędnicy miejscy jak zwykle milczą. Rada Osiedla nie posiada informacji , które wnioski i kiedy będą realizowane". Chyba , że coś ostatnio przeoczyłem.
                                                  Z.W.

#15 2010-10-04 10:29:54

JL

Administrator

Zarejestrowany: 2010-09-14
Posty: 74
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Wszystkie wnioski inwestycyjne na 2009, 2010 i łącznie na 2011 są tutaj http://lesnica.org/node/342
Będzie ścieżka rowerowa do Marszowic ( część wniosku "budowa chodników i ścieżek rowerowych w osiedlu Marszowice"). Będzie ławeczka na przystanku przy Chwałkowskiej. Jest realne odnowienie placu Świętojańskiego i renowacja pomnika. Zatwierdzono koncepcję boiska przy Białodrzewnej - za kilka lat, jak znajdą się fundusze.
Kruszcowa do końca nie będzie utwardzona(mimo równoległych działań mieszkańców). Nie będą budowane wiaty przystankowe. O pozostałych wnioskach nie wiemy nic (brak odpowiedzi na nasze zapytania), jeżeli jednak polecono nam powtórzenie ich wszystkich na rok 2011, sprawa wydaje się jasna.
Joanna Lisowska

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.outsiders.pun.pl www.isp-kielce.pun.pl www.thoriaots.pun.pl www.mc-pb.pun.pl www.metalocalypse.pun.pl