#1 2009-11-12 18:40:49

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Co możemy/powinniśmy zrobić?

Do Gazety Leśnickiej wysłałem następujący list, liczę bardzo na Wasze komentarze:

Co możemy/ powinniśmy zrobić dla Leśnicy?

Szanowni Państwo,

list ten napisałem, bo wielu Mieszkanców, którzy przychodzą do Rady Osiedla ze swoimi postulatami, zwróciło mi uwagę na pewien fakt: Nie zawsze, my jako Mieszkańcy, także członkowie Rady Osiedla, staramy się żądać dla Leśnicy (mówię o Leśnicy rozumianej administracyjnie, więc także o osiedlach: Marszowice, Stabłowice, Ratyń, Złotniki, Żar, Żerniki Nowe) maksimum korzystnych rozwiązań. Działać tak, aby uzyskać dla Osiedla 100%. Przykładem takiego myślenia może być

sprawa komisariatu Policji w Leśnicy.

Kto był w Komisariacie Policji przy ul. Jeleniogórskiej wie, że nowa siedziba dla Policjantów jest niezbędna. Na nowy komisariat przystosowano, nakładem wielu milionów złotych, budynek przy ul. Średzkiej. Do odnowionego budynku wprowadzą się niebawem policjanci, ale pełnić służbę będą wyłącznie do godziny 16.00, zaś centrum dowodzenia, decydujące o rozdzielaniu patroli na interwencje, znajdować się będzie w Komisariacie przy ul. Połbina na Kozanowie. Zmiany takie, jak się dowiadujemy, są podyktowane koniecznością racjonalnego wykorzystania istniejących w Policji etatów, według zasady- mniej policjantów za biurkiem (np. na dyżurce w komisariacie), więcej do patrolowania ulic. Cieszy nas nowy budynek policji, ale czy jednak możemy mieć pewność, że, w razie gdy zgłoszone zostaną dwa równorzędne wypadki, policjant z Połbina, wyśle radiowóz najpierw do Leśnicy?

Kwestia budowy nadajnika sieci komórkowej na wieży kościelnej przy ul. Skoczylasa.

Od wielu miesięcy Mieszkańcy okolic Kościoła przy ul. Skoczylasa, starali się w ramach procedur prawnych nie dopuścić do budowy nadajnika wewnątrz kościelnej wieży. Nadajnik z zewnątrz nie będzie widoczny, ale urządzenie to będzie przecież emitować, być może szkodliwe dla ludzi, fale elektromagnetyczne. Uważam, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w centrum naszego Osiedla, na terenach gęsto zamieszkałych przez ludzi, nie powstawały stacje bazowe telefonii komórkowej, a jeśli już miałyby być budowane, to na wysokich masztach. I nie chodzi tu o konfliktowanie parafian i powszechnie lubianego Księdza Proboszcza. Może trzeba znaleźć inne źródła utrzymania dla zabytkowego budynku kościoła, i ogromna w tym rola samych parafian, niż pieniądze pochodzące z udostępnienia kościelnej wieży?

Ciągle powinniśmy się także dopytywać:

Kiedy będzie budowana obwodnica Leśnicy?

Wydawało się, że budowa obwodnicy jest tylko kwestią czasu. Dowiaduję się jednak niedawno, iż część obszaru, po której ma iść obwodnica, wbrew intencjom Miasta, została wpisana do unijnego rejestru "Natura 2000". Mamy zatem naszą lokalną "Rospudę" i lokalny problem z nowym przebiegiem obwodnicy. W związku z tą sytuacją odżyła koncepcja by tę obwodnicę przeprowadzić przez południową cześć Leśnicy, w okolicach ulic Płońskiego i Rubczaka. Nie uważam, aby było to dobre rozwiązanie- odciążona zostanie ulica Średzka, ale kosztem innych, także gęsto zamieszkałych części Osiedla. Nie możemy nie zabrać głosu w sprawie jak najkorzystniejszego przebiegu tej trasy.

Może Towarzystwo Miłośników Leśnicy?

Pewien Francuz, hrabia de Tocqueville, zachwycał się, że w Ameryce, obywatele Stanów zrzeszają się, tworzą stowarzyszenia, biorą aktywny udział w życiu społecznym, by wpływać na władzę i ją kontrolować. Może dojrzeliśmy już do tego, aby takie stowarzyszenie, Stowarzyszenie Miłośników Leśnicy utworzyć? Nie mam złudzeń, co do tego, że do stowarzyszenia zapisze się połowa Mieszkańców. Chciałbym tylko, aby ci aktywni Mieszkańcy spowodowali, ze ci, którzy wolą stać trochę z boku, będą bardziej interesować się swoją "małą ojczyzną", i swoją akceptacją wesprą tych aktywnych. Dlatego cieszę się, że MOPS jest inicjatorem spotkania "Partnerstwo dla Leśnicy". Na pewno pójdę na to spotkanie, do "Zamku", 19. listopada. I nie chodzi o to, aby wyręczać Radę Osiedla, której sam jestem członkiem. W niektórych sprawach, np. budowy nadajników telefonii komórkowej, zagospodarowania przestrzennego, przebiegu ulic, takie stowarzyszenie może być bardziej skuteczne niż Rada, dlatego, że stowarzyszenie może być stroną postępowań administracyjnych, a Rada nie.

Proszę Państwa o namysł nad powyższymi kwestiami. Myślę, że cała Rada Osiedla czeka na uwagi i inicjatywę Mieszkańców.

Pozdrawiam Leśniczan, wszystkich.

Jerzy Michalak

Offline

#2 2009-11-14 20:40:31

gość1

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Pod koniec ubiegłego roku miasto przystąpiło do zmiany studium przestrzennego dla Gminy Wrocław. Wnioski do studium można było składać do połowy lutego bieżącego roku. Szanowny Panie Jerzy Michalaku, czy będąc w tym czasie Przewodniczącym Rady Osiedla nie wiedział Pan o tym? Bo jeśli tak, to mam żal jak i pewnie cała masa mieszkańców Stabłowic, którzy nie chcą aby na tym osiedlu powstała kolejna sypialnia dla Wrocławia. Mam żal, bo można było podjąć społeczne działanie i złożyć wniosek o zmianę planów przestrzennych dla Stabłowic. Tymbardziej, że w tym czasie była już znana sprawa budowy bloków przez Murapol i Gant.

#3 2009-11-16 21:04:26

JL

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Witam.
Wnioski do studium może składać każdy mieszkaniec. Czy Pan sam złożył taki wniosek? Czy zgłosił Pan taką potrzebę do RO? Proszę korzystać  z tych możliwości.
Studium będzie wyłożone do publicznego wglądu od 23 listopada do 11 stycznia. Odbędzie się też publiczna dyskusja nad przyjętymi zmianami oraz będzie możliwość składania wniosków do 11.02.2010.
W piątek o 18:00 w Zamku mieszkańcy będą mogli zgłosi postulaty do RO, proszę skorzystać  z okazji kontaktu z radnymi, zapraszam.
Joanna Lisowska

#4 2009-11-24 08:53:27

gość1

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Tu nie chodzi o indywidualne działanie bo jak wiemy urzędnicy miejscy mają je w nosie...niestety.

#5 2010-02-22 18:02:55

Janek

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Pani Lisowska a Pani czasami nie została wybrana przez mieszkańców żeby zajmowac się tego typu sprawami ?
zastnawiam się po co w takim razie wypłacane są wam diety a przedewszystkim za co ?  Bardzo mnie dziwi że spycha Pani na mieszkańca sprawę którą powinna zająć się osoba wybrana przez mieszkańców osiedla, może się Pani coś pomyliło droga Pani.

#6 2010-02-23 00:31:40

JL

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Drogi Panie Janku, ma Pan rację, zajmuję się. Informuję mieszkańców o przystąpieniu do zmiany Studium, jego wyłożeniu i pozostałych terminach, na stronie rady (informacja znalazła się również w Gazetce Leśnickiej). Byłam na debacie publicznej w Urzędzie Miasta, czekałam na wnioski mieszkańców i gdyby do mnie dotarły z pewnością przedstawiłabym je Radzie do rozpatrzenia (samodzielnie i tak zrobić nic nie mogłabym ). Nie sugeruje  Pan chyba, że powinnam osobiście odwiedzić wszystkich mieszkańców całego Osiedla Leśnica z zapytaniem czy pragną złożyć wniosek do powstającego studium. Jako mieszkanka Żernik Nowych nie znam Stabłowic na tyle aby wiedzieć jaki wniosek i których działek dotyczący chciałby Pan czy ktokolwiek inny złożyć ( „nie chcemy tu kolejnej sypialni dla Wrocławia” podpisane gość1, raczej nie przeszłoby). Do tego potrzebni są mieszkańcy informujący radę o takiej potrzebie - szczegółowo i nieanonimowo.  Jednak ani bezpośrednio do Rady ani do żadnego z 7 radnych ze Stabłowic takie wnioski nie wpłynęły.

Mieszkańcy mojego osiedla wnieśli do Studium wnioski dotyczące Żernik Nowych ( w pierwszym jak i w drugim terminie) indywidualne oraz przez Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla "Żerniki Nowe". Uczestniczyliśmy w debacie, oglądaliśmy wyłożone Studium a teraz czekamy co z tego wyniknie.

Joanna Lisowska

#7 2010-06-07 13:24:42

Max

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Przypomnieś sobie,że ul.Wełniana też należy do Rady Osiedla Leśnica.Do tego,że sprawy do Straży Miejskiej czy Policji załatwiamy sami ,już się przyzwyczailiśmy ale sprawa kontenerów na odpady wielkogabarytowe należy chyba do Państwa.Mieszkam na Wełnianej/przy Głównej/ i nie widziałem kontenera conajmniej od pół roku.W międzyczasie stał kontener na ul.Chwałkowskiej /Rada Pracze/ ale dla nas to trochę za daleko.Powstało nowe osiedle,gdzie kontenery stoją systematycznie,ale tam też nie będę biegał bo zostanę posądzony o podrzucanie śmieci.Na parkingu przy Chwałkowskie stoi ładny kosz na psie kupy-może by też coś takiego i u nas.Jak wspominałem powstało ogromne blokowisko  ze sporą ilością piesków,które póki co zasr.....ją nasze trawniki.Przypomnijcie sobie czasami o nas....

#8 2010-06-07 13:59:41

DODATKOWY AUTOBUS

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Uważam, że bardzo ważne jest to aby na Stabłowice dojeżdzało więcej autobusów. Lada chwila zostana oddane kolejne bloki przy ul. Głównej a także część sosób wprowadzi się do bloków przy ul.Piotrkowskiej. Jeden autobus to stanowczo za mało a rozkład został zmieniony tak, że 403 i 103 jadą po sobie w odstępie 4 minut.

#9 2010-06-07 14:03:38

DODATKOWY AUTOBUS

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Chodzi tu taj głównie o Stabłowice stare od ul.Głównej-Chwałkowskiej i Jędrzejowskiej.

#10 2010-06-08 12:50:45

JL

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Witam.
1. Wielkogabarytowe: na początku kwietnia informowaliśmy,że występujemy do ZDiUM o rozstawienie kontenerów na naszym osiedlu http://www.lesnica.org/node/252 i Gazeta Leśnicka z 16.04.10r. ZDiUM terminy kwietniowe miał już zajęte ale obiecano nam maj. Poprosiliśmy mieszkańców o podawanie miejsc, w których takie kontenery powinny stanąć - otrzymaliśmy propozycje tylko z Żernik Nowych i z ul. Mokrzańskiej. Na pozostałym terenie ustaliliśmy lokalizacje we własnym zakresie i listę punktów przekazaliśmy ZDiUMowi. Informacja ukazała się w GL z 7.05.10r. oraz na stronie RO http://www.lesnica.org/node/265.
Niestety do dzisiaj ZDiUM kontenerów nie wystawił mimo,że Przewodniczący Komisji Zdrowia i Ochrony Środowiska systematycznie "nęka" odpowiedzialnych za to urzędników telefonicznie i osobiście.

2. Kosze i pojemniki na psie kupy: na wniosek mieszkańców Żernik Nowych oraz mieszkańca ul. Kąckiej będziemy występować do miasta o rozstawienie większej ilości koszy na śmieci i kubłów na psie nieczystości na terenie Osiedla. Na początku maja poprosiliśmy mieszkańców o zgłaszanie miejsc, w których pojemniki takie są konieczne - GL z 7.05.10r. i strona RO http://www.lesnica.org/node/265. Do wczoraj nie zostało zgłoszone ani jedno takie miejsce.
Proszę o sporządzenie listy miejsc, w których w Pana okolicy kosze powinny stanąć i przesłać na joanna.lisowska@lesnica.org, zgłosić telefonicznie w czwartek między 17:00 a 18:30 tel. 71 349 44 96 lub w niedzielę 13 czerwca przyjść na festyn http://www.lesnica.org/node/292 i zgłosić się do punktu Rady Osiedla,w którym będą dyżurowali radni.

3. W sprawie autobusu również proszę o kontakt z radą j/w, w sposób najwygodniejszy dla Pani/Pana. Wniosek o utworzenie dodatkowej linii, zwiększenie częstotliwości, zmianę godzin kursowania trzeba będzie omówić i doprecyzować.

Pozdrawiam, Joanna Lisowska.

#11 2010-06-27 11:10:57

Max

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Od kilku lat prosimy odpowiednie czynniki o zainstalowanie na ulicy Wełnianej progów spowalniających w ramach programu uspokojone ulice.W chwili obecnej jest poprostu tragedia.Ograniczenia 30km/h nikt nie przestrzega,średnia to pewnie 70-80 a motocykle 100 albo i więcej.Powstało nowe osiedle ,dużo dzieci,czy musimy czekać aż dojdzie do tragedii?Jako Rada może pomożecie....

#12 2010-06-27 12:56:20

JL

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Witam.

Jest kilka ograniczeń związanych z progami (poza technicznymi):

- utworzona strefa ruchu uspokojonego czy też ograniczenie prędkości nie daje efektów (to już mamy)

- wniosek musi być podpisany przez osoby mieszkające w pobliżu planowanych progów a w szczególności te, obok posesji których próg ma powstać. Wynika to z tego, że samochody pokonujące próg generują hałas, zwłaszcza w nocy i bardzo często po postawieniu progu kolejni mieszkańcy piszą wniosek o jego usunięcie

- od jakiegoś czasu w mieście nie są montowane progi zwalniające (ograniczenia finansowe)

- oczywiście mieszkańcy sami mogą podjąć się sfinansowania progów, niestety koszt jednego progu to około 4 tys. zł ( informacja ZDiUM sprzed m-ca)

- wniosek należy złożyć do Wydziału Inżynierii Miejskiej, poprzez radę lub(i)  bezpośrednio.

Reasumując: należy określić miejsca, w których progi mają być zamontowane, zebrać podpisy od zamieszkałych tam osób, wniosek przynieść do nas.

Można też przemyśleć utworzenie strefy zamieszkania ale wiąże się to z pewnymi niedogodnościami tzn.  każdy wyjazd ze strefy zamieszkania jest włączaniem się do ruchu, nie można parkować nigdzie poza miejscami specjalnie do tego wyznaczonymi.

Pozdrawiam i zapraszam na dyżur RO w każdy poniedziałek i czwartek.
Joanna Lisowska

#13 2010-06-27 22:01:39

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Do tego co napisała Asia, od siebie dodam, że jako radny ze Stabłowic chętnie spotkam się także z Państwem po sąsiedzku, na Stabłowickiej, u siebie w domu. Proszę o kontakt: 604 167 238.

Pozdrawiam

Offline

#14 2010-08-16 14:28:22

Progi na Wełnianej

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Nasz wniosek leży w Wydziałe Inżynierii już dwa lata.Progi obiecano chyba w 2008 r.Już niby miał być rozpisany przetarg na wykonawcę. Moim zdaniem to była obietnica tak abyśmy się odczepili.Progi zdają egzaminy bo kierowcy nie maja innego wyjścia jak tylko zwolnić,proszę przejść się na ulicę Starobielawską,Górecką czy Świeżą.Tam samochody jadą wolniutko.Ponadto nie wiem dlaczego mielibyśmy płacić za coś co mieszkańcy tamtych ulic dostali za darmo.Oni spokój i bezpieczeństwo dostali w prezencie a my mamy za to zapłacić?Też płacimy w tym mieście podatki.A co do instalacji progó to dalej są montowane.Nie tak dawno na pewnej ulicy/Fabryczna/ zamontowano je i jakoś nikt nie płacił-widać mieli większe przebicie.U nas musi dojść do tragedii wtedy ktoś przyjdzie po rozum albo wzorem.

#15 2010-08-17 10:24:19

mjo

Gość

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Mam przyjemność mieszkać przy ul. Wełnianej a raczej do przyjemności w tej chwili to już nie należy. Pełno samochodów i kierowców którzy rzeczywiście nie zwracają uwagi na to, że jest ograniczenie do 30 km/h. Jednak dramatem jest to, że niektórzy wyprzedzają i tak już dość szybko jadące auta. Jeśli w tym momencie człowiek idzie sobie spokojnie chodniczkiem przy ulicy to musi liczyć się z tym, że "poczuje muśnięcie" lusterka na swoich plecach. Rozwiązaniem byłyby progi, ale nie metalowe, które rzeczywiście hałasują, tylko takie jak na Świeżej czy Góreckiej (górki betonowe). Mam nadzieję, że tym razem sprawa pójdzie do przodu.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rponline.pun.pl www.snipereliteasg.pun.pl www.zdhzarzewie.pun.pl www.goldcraft.pun.pl www.gownianegowno.pun.pl