• Index
  •  » Leśnica
  •  » ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

#1 2012-11-21 20:27:32

Arek

Gość

ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Od metra kwadratowego powierzchni mieszkania będziemy w przyszłym roku płacili we Wrocławiu za wywóz śmieci. To pomysł ratusza. Mimo, że za odbiór śmieci na nowych zasadach zaczniemy płacić dopiero od lipca przyszłego roku, radni miejscy już przyszłym tygodniu powinni przegłosować uchwałę w tej sprawie. Stawki są jednak na razie tajemnicą. Podwyżki są jednak pewne.

jest to informacja z Gazety Wrocławskiej


dalej:

Już wiadomo, że będzie drożej. W maju mówiło się, że 4-osobowa rodzina zamiast 30 zł z portfela wyciągnie 85 zł.

dalej

Wyśrubowane normy narzuciła na Polską Unia Europejska.

akurat to nie jest prawdą, prawda jest taka, że większe koszty będzie generować działalnośc nowej spółki miejskiej, a tymi kosztami obarczy się nas, czyli podatników

W przypadku, kiedy właściciel, bądź najemca dużego lokalu ma niskie dochody - metoda będzie inna. Zapłaci on za liczbę osób, które mieszkają pod danym dachem.


a czy Rafał D. bierze pod uwagę, jakie już  w tej chwili maja obciążenia finansowe jego poddani?
ja swoje koszty utrzymania miesięczne wyliczyłem na 3600zł. i nie mam jak z tej kwoty zejść. Czyli co? zarabiam według tego bałwana dobrze, więc będę płacił wyższą stawkę, dlatego że mieszkam w domu jednorodzinnym?



powiem Wam, że drastycznie kończy mi się cierpliwość do poczynań tego idioty-prezydenta...i takich jak ja jest lub będzie zapewne wielu, a to prowadzi często do ekstremizmów



Panie Jerzy, żądam komentarza w tej sprawie!!!



PS.

w dużym skrócie: nowa ustawa o gospodarce odpadami to jeden wielki gniot, której finał będzie taki jak w Czechach. Czesi wprowadzili ta ustawę kilka lat temu, jej efekt jest taki że na rynku komunalnym zostały tam 3 firmy, wszystkie niemieckie. Obecnie Czesi mają najdroższe śmieci w Europie!!!
Wszystkie małe firmy komunalne gminne i prywatne zostały wykończone przez duże koncerny.

#2 2012-11-21 20:51:38

Kostek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Założę się, że 98% mieszkańców Wrocławia, ale Pan Dutkiewicz do nich nie należy...
Dowie się o podwyżce dopiero wraz z pierwszym rachunkiem. Ja się pytam gdzie jakieś konsultacje z mieszkańcami, akcja informacyjna? Mamy społeczeństwo obywatelskie, czy nie?

Nie w tym mieście panuje pier......   autorytaryzm naszego cudownego księcia.

#3 2012-11-22 03:40:27

Radni Klubu R.Dutkiewicza

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Radni Klubu R.Dutkiewicza !
To jest dla Was test czy potraficie poskromić Waszego Szefa w związku z tym, że chyba utracił
on kontrolę nad finansami miasta !
Desperację i szaleństwo zawsze należy poskramiać - to WASZA m.in. ROLA.
Z pewnością Wasz Szef w zapisie ustawy o śmieciach, cytuję:
"Art. 6r. 1. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy."
zobaczył swoimi chyba histerycznymi oczami, cudowną możliwość ratowania miejskiego budżetu poprzez niebotyczną podwyżkę opłat śmieciowych.
Trzeba się odważyć, apeluję do Was - Radnych Klubu R.Dutkiewicza, o powstrzymanie szalonych i desperackich pomysłów osoby (osób), które najprawdopodobniej za daleko zabrnęły w swojej wadliwej działalności w obszarze zarządzania miastem.
Jak nie wiecie jak się zachować, to podpowiem WAM, zachowajcie się PRZYZWOICIE.
Lepiej być PRZYZWOITYM niż później unikać ludzi, mieszkańców Wrocławia.
Nowa ustawa, w sposób bardzo nieodpowiedzialny, oddaje w ręce władz miejskich dowolność w ustalaniu opłat za śmieci.
Ustawodawca nie wprowadził tu górnych pułapów jak np. jest to w przypadku podatku od nieruchomości.
Taki zapis nowej ustawy powoduje, że te osoby, które popełniły ogromne błędy w zarządzaniu miastem, będą jak w amoku dążyły do eskalacji nowych opłat.
Rolą Radnych jest powstrzymanie tych szaleńczych projektów !

#4 2012-11-22 11:52:44

Kostek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Wszystko fajne, nawet w większości się z Toba zgadzam. Tylko czemu podajesz się za kogoś kim nie jesteś?!
Podpisz się za siebie, a nie robisz nadzieje, ze faktycznie Radni z orędziem wystapili...

#5 2012-11-23 00:53:19

Brunon

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Oczywiście, mój błąd bo zamiast nazwy Brunon wpisałem nieopacznie "Radni ...".

#6 2012-11-23 12:24:36

 szczepan

Member

Zarejestrowany: 2012-10-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Miasto przedstawiło dzisiaj stawki za wywóz śmieci

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3575 … mieci.html
(źródło: gazeta.pl)

Wszyscy mówią i piszą o kosztach, nie mówię, że nie są ważne, bo mnie to też dotknie, ale może, ktoś napisze co zwykły Kowalski z tego będzie miał, jak będzie drożej?

Jak segregować to będzie taniej tzn.? Dostaniemy od gminy dodatkowe pojemniki lub worki?
Co jaki czas będą z domu odbierane?

Offline

#7 2012-11-23 13:34:46

Kamil Kędzior

Moderator

Zarejestrowany: 2007-03-14
Posty: 520
Punktów :   11 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Zejdzcie na ziemie - oplata za smieci jest kolejnym podatkiem jaki serwuje miasto. Nie wiem po co powolano spolke Ekosystem (czy jak jej tam) skoro my i tak bedziemy placic gminie, a smieci bedzie wywozic Alba.
Powolanie tej spolki ma tylko na celu dostarczenie pensji prezesowi - koledzie Dutkiewicza

Wracajac do podatku - Dutkiewicz wyczul nosem, ze mozna znowu mieszkancow zlupic, co przy obecnych problemach finansowych miasta jest swietnym powodem.

I az dziw bierze, jak to sie stalo, ze do tej pory oplata np. 50pln/miesiac starczala a teraz wyniesie 100pln/miesiac.

Aha..juz wiem, trzeba z roznicy latac dziure i dawac kase kolesiom

Offline

#8 2012-11-23 13:42:51

arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

i Radny Jerzy zniknął, co? lepiej sie nie brudzić?





a mnie bierze frustracja, z wyliczeń wynika, że bedę płacił za śmieci posegregowane 88, za nieposegregowane 133

teraz płacę 56 za nieposegregowane


coraz więcej nas ten stadion kosztuje


gdyby teraz ktos mądry prawnie zorganizował referendum to Dupkiewicz wylatuje wysoko ze stołka

#9 2012-11-23 16:19:13

Kamil Kędzior

Moderator

Zarejestrowany: 2007-03-14
Posty: 520
Punktów :   11 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Radny Michalak oblewa teraz swoj wynik w sondazu na najlepszego radnego miejskiego, wiec mu nie przeszkadzaj pierdolami

Offline

#10 2012-11-23 20:49:41

Kostek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Nie wiem o co cała sprawa....

Wszak na stronie miasta jest "propozycja" zmiany stawek, w której możemy czytać, że faktycznie opłata moze NIECO, podkreślam NIECO wzrosnąć, więc nie ma się czym martwić, więc radni nie beda sobie niepotrzebnie jezyka strzępić...





P.S. Mam nadzieję, że mą wyczuliście ironię. Lepszą analize tej info przeczytałem na innym pokrewnym forum, ale nie bedę już tutaj reklamy robił.

#11 2012-11-24 18:15:05

Arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

ale nas Radny olewa...oby go tak wyborcy olali przy urnie



Kostek, daj linka, wiedzy nigdy za wiele


Bodiniuszu, nadal uważasz że jeździmy po Radnym Michalaku?



odnośnie śmieci, płenta jest taka:

1. ustawa sama w sobie jest spieprzona, bo wymaga od gminy ustalenia stawki za wywóz śmieci, zanim prawdziwą stawkę ustali przetarg

2. nasza gmina potraktowała to jako okazję do podreperowania swojego budżetu, czyli jest okazja żeby swoich podatników jeszcze bardziej wydrenować z kasy...a wiadomo że stadion jest drogi

3. ta ustawa spowoduje, że za kilka lat zostanie  w Polsce 6-7 firm komunalnych - ktoś chce się ze mną założyć o to?

....to samo zrobili w Czechach, po 3 latach zostały 3 firmy, wszystkie niemieckie, nie biją się ze sobą, ustalają ceny przy stoliku i Czesi mają najdroższe śmieci w Europie.......to samo nas czeka

...u nas będą 3 firmy niemieckie, 2 francuskie i 1 polska...i jeszcze może jedna firma się załapie

4. istnieje jeszcze szansa, że ustawę lub kilka jej artykułów zakwestionuje Trybunał Konstytucyjny, gdyż sprawa czeka na rozpatrzenie




plotka głosi, że ustawę pisał Remondis, a posłąnka PO ją pchnęła dalej






jestem bardzo ciekawy jakie opłaty wyjdą w gminach sąsiednich, a szczególnie w Miękini....może się okazać że dla Mokrej dobrze byłoby się oderwać od Wrocławia, tak za całokształt bandyckich rządów gminy Wrocław

#12 2012-11-24 22:44:51

Kostek

Member

Zarejestrowany: 2012-11-24
Posty: 13
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Arku specjalnie dla Ciebie zarejestrowałem się na tym forum...


Link 1: http://www.wroclaw.pl/propozycja_nowych … eci,.dhtml

Link 2 http://panoramaosiedla.pl/viewtopic.php?f=27&t=34 - niestety autor najciekawszego postu, znaczenie go edytował (patrz: okroił).

P. S. Ciekawa aktywność pana radnego. na pytania odnośnie jakiś głupich fotek odpowiada, a tematy ważkie dla mieszkańców ma w d... Inna sprawa, że może on po prostu nie ma wiedzy w temacie... hmmm tak myślę i myślę, to w sumie tylko taka alternatywa zostaje...

P.S. 2 Jak po wrażenia po pierwszym dniu funkcjonowania objazdu? Spostrzeżenia?

Offline

#13 2012-11-25 12:32:36

Arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

słabe tamte fora...zresztą na naszym tez tylko kilka osób jest aktywnych...i tak właśnie wygląda życie polityczne we Wrocławiu....więc bałwan Rafał D. robi co chce



przeliczyłem wzrost opłaty za śmieci na procent.....240%  !!!!!!!

ktoś z was jeszcze liczył ile będzie płacił?



Panie Jerzy, Pana komentarz w innym temacie na temat śmieci, jest jak to bywa często w Pana przypadku nic nie wnoszący do sprawy....trudny temat, mniejsze zło, bla, bla, bla, bla, bla


w gestii magistratu jest ustalenie kwoty, która rzeczywiście będzie odpowiadała kosztom wywozu śmieci, i na to Panie Jerzy ma Pan wpływ
bo obecne stawki są bandyckie




tak przy okazji, pracuję w recyklingu, więc znam temat dobrze

#14 2012-11-25 13:09:05

Arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

da się?


Władze Białegostoku chcą, by od 1 lipca 2013 roku, gdy wejdzie w życie nowa tzw. ustawa śmieciowa, mieszkańcy miasta płacili za odpady za gospodarstwo domowe. Propozycję przedstawił w czwartek zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.
Miasto chce, żeby wszystkie gospodarstwa domowe płaciły tyle samo za wywóz śmieci

Miasto chce, żeby wszystkie gospodarstwa domowe płaciły tyle samo za wywóz śmieci

Wszyscy mieliby taką samą stawkę - 39 zł 80 gr miesięcznie w przypadku, gdyby zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów i 57 zł 70 gr w przypadku niesegregowania śmieci. Rocznie do kasy miasta miałyby z tego tytułu wpływać 54 mln zł - poinformował Poliński. W mieście jest 118 tys. gospodarstw domowych.




Szczecinianie będą płacić rachunki za wywóz odpadów w zależności od tego, ile wody zużyją. Taką metodę naliczania opłat przegłosowali w poniedziałek tamtejsi radni.
Metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty. W przypadku śmieci segregowanych będzie to rocznie 4,94 zł od metra sześciennego, a niesegregowanych - rocznie 6,43 zł od metra sześciennego wody.




W Oleśnicy urzędnicy przychylają się w stronę naliczania opłaty od ilości domowników.
- Ale co, gdy dostaniemy informację o tym, że jedno z dzieci wyjeżdża z domu i opłata za tę osobę ma być wstrzymana - głowi się Joanna Jarosiewicz. - Będziemy te informacje weryfikować, a to może być trudne. Z kolei odpłatność za metraż nie będzie sprawiedliwa w stosunku do starszych osób, które same pozostają w dużych mieszkaniach - mówi urzędniczka.
Wstępnie wiadomo, że gdyby opłata była naliczana od liczby mieszkańców koszt za wywóz śmieci od jednej osoby kształtowałby się na poziomie 12 zł za miesiąc




Na stronie olsztyńskiego urzędu miasta dostępna jest już ankieta dotycząca metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest to element konsultacji społecznych, które mają wskazać wariant opłat za wywóz śmieci najbardziej odpowiadający mieszkańcom Olsztyna.


W Olsztynie rodzina 4-osobowa płaciła by za posegregowane śmieci 40 zł...a we Wrocławiu 88!!!! i w Olsztynie jest dialog z mieszkańcami


37,5 zł wyniesie stawka miesięcznego ryczałtu za odbiór posegregowanych śmieci i aż 50 zł, gdy wyrzucimy je nieposegregowane do jednego kubła. Tak słone stawki zostaną zaproponowane na listopadowej sesji gdańskim radnym, w związku ze zbliżającą się reformą śmieciową.





Panie Jerzy, Pan i koledzy wyciskacie nas jak cytrynę
, Ekosystem powinien być spółką non profit

lepiej weźcie przykład  z innych miast

#15 2012-11-26 00:48:28

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Panie Arku, pewnie nie we wszystkim się zgodzimy, cieszę się jednak, że Pan powiedział, to z czym nie sposób się nie zgodzić. Że:

ustawa sama w sobie jest spieprzona, bo wymaga od gminy ustalenia stawki za wywóz śmieci, zanim prawdziwą stawkę ustali przetarg

stnieje jeszcze szansa, że ustawę lub kilka jej artykułów zakwestionuje Trybunał Konstytucyjny, gdyż sprawa czeka na rozpatrzenie

A gdy dodać do tego, że
- rozwiązania, które narzuca samorządom nowa ustawa prowadzą do tego, że w zamian za opłatę odbierana jest każda ilość odpadów,
- nie do końca mamy pewność, że możliwe jest przyjęcie metody mieszanej (ustawa wskazuje na 4 sposoby liczenia opłaty: od mieszkańca, od m kw powierzchni, od ilości zużytej wody, od gospodarstwa domowego),

może się okazać, że proponowany system jest dla naszego miasta optymalny. I przywoływanie przykładów innych miast jest tu częściowo tylko uprawnione.

Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale u nas szacuje się, że ilość produkowanych śmieci wynosi ok. 300 tys. ton + to co znajdzie się w punktach selektywnej zbiórki odpadów + śmieci wielkogabarytowe. Do tych niewiadomych dochodzi jeszcze inna- ściągalność nowej opłaty, której poziom szacuje się na 50-60%. I proszę powiedzieć, jak tu określić wysokość stawki, przypominam jeszcze przed przetargiem, tak by system się bilansował?

Uważam, że propozycja zasady opłaty wg powierzchni, z możliwością korekty na żądanie płatnika według ilości osób, jest rozsądna, bowiem:
- spis ludności jakim dysponujemy jest ułomny- liczbę studentów możemy tylko szacować, i nie sposób dokładnie określić ilość czasu jaką taki student spędza we Wrocławiu produkując śmieci,
- obowiązek meldunkowy ma być zniesiony,
- każdy, kto będzie czuł się pokrzywdzony, płacąc od metra kwadratowego (np. samotna osoba w wielkim 150- metrowym mieszkaniu), będzie mógł złożyć oświadczenie, iż zamierza płacić wg. ryczałtu osobowego,
- złożenie oświadczenia daje możliwość jego weryfikacji, a tym samym uszczelnienia systemu, co byłoby wielce utrudnione, prawie niemożliwe, przy przyjęciu apriori systemu zapłaty od osoby. 

Podsumowując:
1. ekologia jest kosztowna,
2. sposobem na zmniejszenie opłat jest upowszechnienie ściągalności opłaty (tak byśmy nie musieli płacić za innych)

Offline

  • Index
  •  » Leśnica
  •  » ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pink-panther.pun.pl www.transnowak.pun.pl www.ochroniarzesrodowiska.pun.pl www.corleone-samp.pun.pl www.inz-srodowiska-uksford.pun.pl