• Index
  •  » Leśnica
  •  » Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

#1 2012-11-01 22:58:48

JL

Administrator

Zarejestrowany: 2010-09-14
Posty: 74
Punktów :   

Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Rada Miejska ogłosiła konsultacje w sprawie projektu uchwały zmieniającej uchwały w sprawie nadania statutów osiedli – są to poprawki dotyczące ordynacji wyborczej http://lesnica.org/node/1008.

Każdy mieszkaniec może zgłosić uwagi do tego projektu i bardzo wszystkich do tego zachęcam.
Główna zmiana to zapisy: „Jeśli w danym okręgu wyborczym liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż liczba mandatów, wskutek czego skład Rady ukształtowany zostałby poniżej 100 % liczby radnych, wyborów do Rady nie przeprowadza się.” oraz  ”Rada Miejska ponownie zarządza wybory, na wniosek poparty przez 10% wyborców.”

Kilka słów komentarza (po wstępnych rozmowach z kolegami):
Dotychczas rada mogła pracować w mniejszym składzie -  to, że w radzie zasiada mniej niż przewidywane 15 czy 21 osób wcale nie musi świadczyć o gorszej pracy takiej rady. Są w mieście aktywne rady działające w niepełnym składzie. Może lepsze byłoby rozwiązanie zmniejszające liczbę członków rady np. proporcjonalnie do liczby mieszkańców osiedla.
Drugi termin wyborów warunkowany wnioskiem 10% wyborców, to przy kilku procentowej frekwencji wyborczej gwóźdź do trumny takiej rady. Nie uda się zebrać odpowiedniej ilości podpisów i osiedle pozostaje bez rady czytaj - przedstawiciela mieszkańców. Może lepiej byłoby pozostawić obligatoryjny drugi termin a zmniejszyć liczbę mandatów? Przykładowo – w I terminie na 21 miejsc zgłosiło się 18 kandydatów, w II terminie RM liczbę mandatów zmniejsza do 15 i przeprowadza wybory.

Osobiście uważam, że nie w ordynacji wyborczej problem. Frekwencję można łatwo poprawić przeprowadzając wybory do rad osiedli łącznie z wyborami do Rady Miejskiej, dodatkowo zmniejszyłoby to znacznie koszty ich organizacji.
Problem w kompetencjach rad i zarządów osiedli. W tym, że tak naprawdę zdanie radnych liczy się bardzo rzadko, najczęściej wtedy gdy pasuje urzędowi. Do tego wszystkiego dochodzi dziwne umocowanie rad – z jednej strony reprezentują mieszkańców, są łącznikiem między nimi a urzędem – a z drugiej są jednostkami pomocniczymi Miasta. Przykładem na wykorzystywanie takiej sytuacji przez miasto jest nierozpatrywanie uwag do mpzp złożonych przez radę osiedla, ze względu na to, że konsultacji nie przeprowadza się ze sobą samym. Oby nie okazało się, że proponowanych zmian w statutach też nie będziemy mogli opiniować.
J.Lisowska

Offline

#2 2012-11-02 13:38:38

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

ma Pani rację niestety,,,to wygląda mi na zamach na trwałość RO we Wrocławiu

z drugiej strony, RO w tej formie jakiej są obecnie, czyli bez budżetu to słabe twory


zastanawiam się tylko czy prawnik Jerzy, zanim Rada Miasta opublkowała projekt,
opiniował go


zaraz napisze nam zapewne że ogólnie to mamy rację, on też w sumie się z tym nie zgadza, ale są też inne czynniki według których projekt jest ze wszech miar słuszny

#3 2012-11-02 23:35:32

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Zaproponowany projekt jest mój. Marzy mi się o wiele więcej i lepiej, ale powiem bardzo ogólnie, bo konsultacje ciągle trwają i nie chcę sugerować żadnych rozwiązań: zmiany w ordynacji mają dać szansę, aby sami Mieszkańcy zdecydowali, czy rada osiedla, wyposażona w obecne kompetencje, jest im potrzebna, czy nie.

Uważam, że Miasto powinno zmierzać ku decentralizacji, tj. przekazaniu części kompetencji jednostkom niższego rzędu. A jeśli kompetencji to i pieniędzy. Rady osiedla w obecnej formie są przeżytkiem (rady, nie radni ).

Offline

#4 2012-11-03 08:08:26

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Jerzy

to co Pan robi to się nazywa koń trojański




ten projekt miałby tylko rację bytu przy dużej świadomości wyborczej-politycznej społeczeństwa
a ostatnie wybory choćby prezydenckie we Wrocławiu pokazują jak to jest - miasto inteligenckie a do urn poszło 30% !!!!!

Pana projekt wymaże RO z mapy Wrocławia, lepiej niech
Pan popracuje nad projektem, który dałby kompetencje tymże Radom

#5 2012-11-03 14:09:32

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Arku, zupełnie otwarcie mówię, o tym, że konieczna jest weryfikacja systemu rad osiedli. Chodzi zwyczajnie o to, aby nie utrzymywać fikcji, tam gdzie Mieszkańcy jej sobie nie życzą. Niczego nie wprowadzam "tylnymi drzwiami" czy na zasadzie konia trojańskiego. Uważam, że konieczna jest decentralizacja zarządzania Miastem w oparciu o, przynajmniej w pierwszym etapie, siatkę podziału na obecnie istniejące osiedla.

Offline

#6 2012-11-03 19:52:33

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Jerzy

lepiej niech się Pan odniesie do postu Pani Lisowskiej, w sposób merytoryczny i wyczerpujący

#7 2012-11-03 23:52:30

JL

Administrator

Zarejestrowany: 2010-09-14
Posty: 74
Punktów :   

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Poszperałam w internecie i wiem już, że ponieważ akty prawa miejscowego muszą być zgodne ze wszystkimi aktami powszechnie obowiązującymi, a w naszym przypadku przede wszystkim z Ustawą z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym i z Ustawą z 5.01.2011 -  Kodeks wyborczy, to niestety nie ma możliwości zmiany liczby radnych.

Ustawa o samorządzie gminnym
Art. 17.  „W skład rady wchodzą radni w liczbie:
1) piętnastu w gminach do 20 000 mieszkańców,
2) dwudziestu jeden w gminach do 50 000 mieszkańców,
3) dwudziestu trzech w gminach do 100 000 mieszkańców,
4) dwudziestu pięciu w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych.”
Art. 37.  1. 116)  „Organem uchwałodawczym w dzielnicy (osiedlu) jest rada o liczbie członków ustalonej według art. 17, nie więcej jednak niż 21.”

Pozostaje najważniejsza kwestia niepowołania rady bez pełnej liczby kandydatów i tu mam wątpliwości, ponieważ Kodeks wyborczy, (Rozdział 2 - Obsadzenie mandatów bez głosowania Art. 380.) mówi, że: 
„Jeżeli w okręgu wyborczym w wyborach do rady zarejestrowana liczba kandydatów jest równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym lub od niej mniejsza, głosowania nie przeprowadza się, a za wybranych na radnych terytorialna komisja wyborcza uznaje zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostałe mandaty pozostają nieobsadzone.”

W takim razie czy akt niższego rzędu może założyć, że rada powstanie tylko wtedy, gdy zgłosi się 100% kandydatów?
Jerzy? Jak to jest?

Offline

#8 2012-11-04 19:44:56

Zbigniew Wojciechowski

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Brawo dla Pani Joasi.. Panie Jurku teraz kolej na Pana .Minęła już prawie doba od zadania pytania.

#9 2012-11-04 20:19:31

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Jasnym jest, że brałem pod uwagę przede wszystkim zmniejszenie liczby radnych. Co do wyrównania liczby kandydatów do liczby mandatów rozwiązanie jest dyskusyjne, i przyznaję nie jest tym, na czym mi naprawdę zależy. Dlatego postanowiłem "wygarnąć" całą prawdę o radach, o tym jak są traktowane. Bez wstrząsu, bez poważnego sporu nie będzie żadnych poważnych zmian. Jutro we Wrocławskiej, krótka rozmowa:  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ … ,id,t.html

Offline

#10 2012-11-04 21:17:07

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Jerzy

abstrahując od faktu, że duża część RO po prostu zniknie z mapy Wrocławia, mam dwa pytania do Pana:

1. wierzy Pan i wie jak zrobić, żeby Rafał D. oddał pieniądze do zarządzania w gestie RO?
żeby nie było tak, że to będa jakieś ochłapy, a później włodarze, kimkolwiek by nie byli, powiedzą, kasę daliśmy, RO nie dźwignęły problemu
oraz istnieje ryzyko, dla mnie pewnik, że miasto przerzuci jakieś zadania na barki RO, a pieniądze na ich wykonanie będą smieszne, tym samym miasto zrzuci z siebie odpowiedzialność

tak czy siak, chodzi o to żeby RO rzeczywiście miały budżet...a nie pieniądze na waciki

2. wybory do RO powinny być podpięte pod wybory Rady miasta, tylko tak zrobi się frekwencję

widzi Pan tu możliwość do wdrozenia tego w życie?

#11 2012-11-08 15:56:19

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Jerzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dlaczego Pan unika odpowiedzi na pytania dotyczące Pana dziecka?

#12 2012-11-08 17:24:10

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Arku, nie unikam. Proszę o czas do soboty. Będę mógł powiedzieć coś więcej.

Przepraszam Panie Arku, że nie dałem rady napisać w sobotę. Tam gdzie byłem przez ostatnie 3 dni, nie było internetu . Gdybym nie wierzył w powodzenie projektu, który szerzej opisuję tutaj: http://www.tuwroclaw.com/wywiady,wrocla … -2087.html, nie zawracałbym sobie nim głowy, i marnował czasu.

Podobnie jak Pan uważam, że środki pozostawione do dyspozycji osiedlom, choć ja mówię o samych Mieszkańcach, a zatem o jakiejś formie decydowania bezpośredniego, muszą być większe. Przynajmniej trzykrotnie wobec tego, co dziś "dostają" rady osiedli. I proszę mi uwierzyć, pracuję nad tym.

Ostatnio edytowany przez Jerzy Michalak (2012-11-12 21:45:00)

Offline

#13 2012-11-13 17:04:46

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

2. wybory do RO powinny być podpięte pod wybory Rady miasta, tylko tak zrobi się frekwencję

widzi Pan tu możliwość do wdrozenia tego w życie?




Panie Jerzy

proszę odpowiadać na wszystkie pytania, a nie wybiórczo...a może losowo

#14 2012-11-18 20:21:20

Arek

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Panie Jerzy

ileż można wywoływać Pana do tablicy...a potem się niektórzy dziwią, że tak się obrywa Radnemu Michalakowi

#15 2012-11-19 10:00:21

Zbigiew Wojciechoski

Gość

Re: Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Fajnie , że wrzuciliście na forum swoje pomysły na reformę funkcjonowania Rad Osiedli.

  • Index
  •  » Leśnica
  •  » Zmiany w statutach osiedli - konsultacje ogólnomiejskie

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rozpierdalaczeciemnosci.pun.pl www.cosiedzialowczoraj.pun.pl www.saas.pun.pl www.pfc2d.pun.pl www.osp-racula.pun.pl