• Index
  •  » Złotniki
  •  » Wieczory Złotnickie 8 grudnia g.20.00. KONCERT!

#1 2013-11-25 17:22:03

Wieczory Złotnickie

Gość

Wieczory Złotnickie 8 grudnia g.20.00. KONCERT!

PIERWSZY WIECZÓR Z MUZYKĄ SYNAGOGALNĄ NA WROCŁAWSKICH ZŁOTNIKACH
08.12.2013, niedziela, godz. 20:00
Kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej
we Wrocławiu-Złotnikach
ul . Wielkopolska 3-5, 54-027 Wrocław
wstęp wolny

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na pierwszy wieczór z muzyką synagogalną na wrocławskich Złotnikach. W Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej we Wrocławiu-Złotnikach wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
Z pewnością będzie to niezwykła muzyczna uczta dla melomanów oraz wspaniała okazja do bliższego poznania tak ważnego aspektu kultury żydowskiej, jakim jest muzyka.
Na koncert zaprasza Mariusz Kazubski – dyrektor artystyczny Wieczorów Złotnickich, współorganizator wydarzenia.
Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Wykonawcy:
Magdalena Dynowska – sopran
Piotr Bunzler – tenor
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Stanisław Rybarczyk – dyrygent
Program koncertu:
Emil Adam – Choson Kale Mazl Tow
Salomon Sulzer  – Adonaj Adonaj
Y. Talmud, arr. Joseph Malovany – Yismechu (Chassidic)
Meyer Machtenberg  – Schechechejanu
Joseph Rosenblatt  – End Kadish
Louis Lewandowski _ Halleluja /ps. 150/
Dov Frumer – Adon Olam
Opr. M. Barczyk - Hewejnu Szalom Alejchem
Opr. M. Barczyk - Hinej Ma Tow Umanajim
M. Rauch - Viglid
Emil Coosetel – Hora Ali
Opr. Klaus Ochs  – Hava Nagila

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem
Soprany:
Magdalena Dynowska
Barbara Mach
Alty:
Urszula Czupryńska
Maja Wielgus
Tenory:
Piotr Bunzler
Marcin Klarman
Basy:
Adam Jabłczyński
Sylwester Różycki


Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu swoją działalnością od 17 lat buduje obraz Dolnego Śląska, jako regionu dbającego o tolerancję dla inności – promując ten obraz również w krajach europejskich.
Chór Synagogi pod Białym Bocianem powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu,  a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Chór występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie,  Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Kolory Polski.
Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.
Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel Avivu.
Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez profesora Andora Izsaka.
W roku 1998 ukazała się nakładem firmy  Koch International płyta Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem zatytułowana Shalom. W swoim dorobku Chór posiada także wydaną w Niemczech płytę „Das verstummte Lied – die Musik der zerstörten Synagogen” - „Pieśń, która zamilkła - Muzyka zniszczonych Synagog”.  W lutym 2001 wraz z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim i jego orkiestrą  oraz Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” wziął udział w nagraniu płyty „Alkimja” zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W  czerwcu 2006 roku ukazała się płyta Chóru z okazji jubileuszu 10-lecia działalności.
W latach 2002-2005 Chór przygotował programy z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, z norweską artystką Bente Kahan, z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu. W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Zamordowanych Żydów Europy.
W czerwcu 2008 r. odbył tournée po Estonii, występując na najważniejszych festiwalach m. in. w Tallinie. W 2009 r. na XI. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA  przygotował nowy program: „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga.

W 2010 r. wziął udział w koncertach uświetniających otwarcie synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu wraz z Josephem Malovanym i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka,
a w roku 2011 otworzył koncertem VIII Festiwal „Warszawa Singera”. Jubileusz 15 – lecia działalności uczcił koncertami we Wrocławiu i Hanowerze z udziałem berlińskiej kantorki Avitall Gerstetter, a także wydaniem kolejnej płyty CD.

Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności Zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.
Koncert poprowadzi dyrygent Stanisław Rybarczyk - twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej i szeregu innych zespołów. Wieloletni dyrygent Opery Wrocławskiej i Opery Polskiej. Dyrygował koncertami w filharmoniach w Polsce i za granicą. Wystąpił wielokrotnie w większości krajów europejskich oraz w Chinach. Dokonał szeregu prawykonań, koncertował i współpracował z wieloma wybitnymi Artystami. Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych i Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA oraz Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju.

Organizator:
Fundacja „PRO ARTE 2002”

Współorganizator:
Rzymskokatolicka Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej we Wrocławiu-Złotnikach
Mariusz Kazubski – dyrektor artystyczny Wieczorów Złotnickich

Mecenat:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

#2 2013-11-29 13:29:16

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: Wieczory Złotnickie 8 grudnia g.20.00. KONCERT!

Pięknie.

Offline

  • Index
  •  » Złotniki
  •  » Wieczory Złotnickie 8 grudnia g.20.00. KONCERT!

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.airskate.pun.pl jak spuscic plyn z chlodnicy golf 4 ślub kareeny kapoor szelki do ciągnięcia new holland tc 5080 heder opinie